Mon Petit Bebe

Narodziny pierwszego dziecka

30.08.2010    Autor: admin

Pierwsze promienie słońca, pierwsze narodziny, pierwsze oczekiwanie, pierwszy dotyk, pierwsze dźwięki, pierwsze ubranie, pierwszy kontakt z naturą. Czyli pierwsze momenty życia Twojego dziecka.

Dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz psychiczną, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed jak i po urodzeniu – poucza nas Konwencja o prawach dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w roku 1989. Niesamodzielność i niedojrzałość wpisane są w jego naturę. Dlatego już od samego początku otaczane jest szczególną troską.

Narodziny pierwszego dziecka to szczególny okres dla świadomych rodziców. Wymaga od nich przyswojenia nowych umiejętności w błyskawicznym tempie. To jak intensywny kurs przygotowawczy z ekologicznego rodzicielstwa, macierzyństwa, miłości do dziecka i ziemi. Dobre przygotowanie do macierzyństwa to spełniona obietnica o bezpiecznym, świadomym i ekologicznym dzieciństwie Twojego Dziecka.

Świadomej Mamie, świadomym rodzicom Mon Petit Bébé zamiast tylko kolejnej, po prostu modnej kolekcji dla noworodków i niemowląt – proponuje linie spod znaku tradycji i elegancji, a wszystko w trosce o przyszłość i rozwój Twojego Dziecka.

Ekologiczne ubranie czyli druga skóra

Na co należy zwrócić uwagę wybierając pierwsze ubranka dla nadchodzącej pociechy? Po pierwsze: konstrukcja ubranek dopasowana do anatomii dziecka. Prościej znaczy lepiej. Po drugie: oferta. Mniej znaczy więcej. Po trzecie: estetyka. Monolitycznie, minimalistycznie, bez zbędnych akcentów. Po czwarte: jakość, materiał, który będzie bezpieczny i nie podrażni skóry dziecka. Wybór pada na bawełnę organiczną najwyższej jakości – peruwiańską PIMĘ.

Warto jest też zadać sobie pytanie: czego właściwie szukamy, czego potrzebujemy?

A oto krótka lista propozycji, w które można się zaopatrzyć w dobrym internetowym sklepie z organiczną odzieżą dziecięcą.

Rewelacyjne śpiworki

Jego funkcjonalna, w pełni rozpinana konstrukcja, pozwala na szybkie przygotowanie dziecka do snu. Praktyczny ściągacz u dołu śpiworka ułatwia szybką, nocną zmianę pieluchy. Dla najmniejszych dzieci dodatkowo zaprojektowano bardzo przydatne rękawiczki, zintegrowane z rękawkami śpiworka. Jest on wykończony wysokiej klasy bezpiecznymi napami nie zawierającymi metali ciężkich. Występuje w trzech kolorach: naturalnej bieli, różowym dla dziewczynki lub błękitnym dla chłopca, dodatkowo ozdobiony jest haftem w czterech wersjach z naturalnymi motywami do wyboru. Do ich produkcji użyto farbników pochodzenia roślinnego. Śpiworki posiadają także certyfikat Lasting Color, który zapewnia trwały odcień nawet po wielokrotnym praniu.

Potwierdzeniem naturalności oraz najwyższej jakości materiałów wykorzystywanych przez Mon Petit Bébé jest zgodność z międzynarodowym standardem GOTS (Global Organic Textile Standard) dla bawełny organicznej. Dostępny jest również śpiworek Premium, występujący w kolorze naturalnej bieli, ozdobiony naturalnymi aplikacjami i delikatną kroszetką.

Naszymi bestsellerami są też prześliczne wyprawki (idealne na prezent dla nowonarodzonej i nowonarodzonego), ręczniczki z kapturkiem, kocyki, czyli to, co potrzebne jest już w pierwszych dniach po urodzeniu maluszka. Skompletowane wyprawki zaprojektowano z myślą o jeszcze nie do końca wtajemniczonych rodzicach, którzy z braku czasu czy pomysłu szukają i potrzebują gotowej oferty lub propozycji. Śpioszki, kaftanik, spodenki, body kimono z długim bądź krótkim rękawem (wygodna konstrukcja w stylu kimono, pozbawiona bocznych szwów, umożliwiająca założenie ubranka bez przekładania przez główkę dziecka), ręczniczki o dużej hydrofilności – czyli wchłanialności wody, ażurowe kocyki do wózeczka, umożliwiające swobodne oddychanie, to tylko kilka propozycji.

Alfabet, motto, credo Mon Petit Bébé

Nasze cele:

Oszczędny styl, minimalizm, puryzm formy w pełnym znaczeniu tego słowa.

Prostota i elegancja zarówno jeśli chodzi o projekt, konstrukcję, wzór, jak i tkaninę.

Bawełny organicznej.

Proste, oszczędne wzornictwo sprawdza się przy noworodkach lepiej niż to agresywne, nasycone kolorami, które zmusza producentów do używania ciężkich, niewygodnych haftów, aplikacji, syntetycznych farbników czy sitodruków do ozdoby.

To, co wyróżnia Mon Petit Bébé to: płaskie szwy w ubrankach oraz wielkość klinu w śpioszkach, która pozwala na swobodę ruchów dziecka, szwy w czapeczkach i bucikach znajdują się po bokach; nowości konstrukcyjne (na przykład oryginalny śpiworek); dobrej jakości napy, nie tylko bezniklowe nie powodujące alergii, ale także, które nie grożą rozczepieniem i skaleczeniem, dopasowane podkroje (pod szyją), dzięki którym dziecko nie ma odkrytej szyi; hafty zabezpieczone delikatnymi materiałami z drugiej strony, które nie powodują podrażnień skóry.

Oferta to trzy różne style i odsłony dziecięcego szyku: Classic, Premium i Elegance. Mon Petit Bébé to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim konstrukcja ubranek. Powstała ona bowiem przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka, którego pozytywną opinię posiadają wszystkie produkty tej marki.

Połączenie praktycznej elegancji i dobrej konstrukcji to cechy wyróżniające markę Mon Petit Bébé na rynku.

Celem Mon Petit Bébé jest otoczenie troską Twojego dziecka począwszy już od pierwszych dni jego życia.

Alergie u dzieci – konieczność czy uciążliwa przypadłość? Czyli o tym jak im zapobiegać, jak eliminować alergeny.

18.08.2010    Autor: admin

Zanieczyszczenie środowiska i inne niebezpieczeństwa, pułapki współczesnego zaśmieconego i chaotycznego świata.

Odkąd świat stał się globalną wioską – podobną do tej, którą znamy z filmu Ridleya Scotta „Łowca Androidów” – a człowiek persona non grata, uciążliwym, bądź niechcianym intuzem – rozwój cywilizacji, przemysłu, postęp techniczny, wprowadzanie nowych technologii, intensywne tempo i styl życia – spowodowały ogromne zaniedbanie i zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

To, co w kontekście natury uznamy zgodnie za konsekwencję tego procesu można ująć krótko terminem “katastrofy naturalnej”,   a w kontekście naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, równowagi czy homeostazy  – “chorobą cywilizacyjną”.            

W rezultacie mamy dziś do czynienia z prawdziwą alergiczną epidemią, udręką, która dotyka coraz większą liczbę osób, w tym najdelikatniejsze i jeszcze niesamodzielne organizmy – nasze dzieci. To u nich właśnie najczęściej pojawia się nadwrażliwość na składniki kurzu, pyłki roślin, czynniki chemiczne, składniki w pożywieniu, a także na sierść zwierząt domowych.                                                                                                                                                                                                                

Alergia to poważna choroba, która wymaga odpowiedniej i regularnej profilaktyki, stosowanej już od najmłodszych lat. Spróbujemy doradzić jak przyszła Mama może zadbać o zdrowie swojego maleństwa, żeby już nie narażać go na substancje aktywujące alergie.

Termin alergia został użyty po raz pierwszy przez Clemensa Petera von Pirqueta, wiedeńskiego pediatrę i naukowca w 1906 roku. Oznacza on dosłownie odmienną reakcję     (gr. allos – inny + ergos – reakcja).

Alergia i jej rodzaje:
Odżywianie – alergia pokarmowa

Mleko, gluten, nikiel…

Problem alergii dotyczy naszego odżywiania, gdyż składniki zawarte w naszym pożywieniu też mogą uczulać. U dzieci najczęściej występuje alergia pokarmowa – na przykład uczulenie na mleko, skaza białkowa – potocznie nazywana – alergią pokarmową na białko mleka krowiego. Przy tego typu alergii pokarmowej ważna jest odpowiednia dieta, nazywana antybiałkową. Podobnie jak w przypadku skazy białkowej podstawą leczenia alergii na gluten jest dieta bezglutenowa. Najbardziej wiarygodnym testem w diagnostyce alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna z ponownym wprowadzeniem uczulającego pokarmu. W innym przypadku – uczulenia na nikiel obecny w pokarmach – rozwiązaniem dla alergika będą produkty pochodzące z upraw ekologicznych, żywność ekologiczna, bio lub dodatkowo oznaczona naprzykład certyfikatem koszerności. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Tyle o odżywianiu. Problem wygląda inaczej jeśli głównym alergenem staje się surowiec, składnik tkanin, z których uszyte są nasze ubrania. Mowa tu nie tylko o wełnie, która bardzo często wywołuje reakcje alergiczne, ale przede wszystkim o „zanieczyszczonej” bawełnie konwencjonalnej, zawierającej m.in. resztki niebezpiecznych, „uszlachetniających” środków syntetycznych. Dlatego kupując bawełniane ubranie czy bieliznę warto byśmy znali albo przynajmniej mieli na uwadze pochodzenie i jakość surowca, z którego jest ono wykonane oraz sposób jego farbowania. Ten świadomy wybór jest konieczny szczególnie w sytuacji, gdy kupujesz ubranko dla Twojego dziecka. Najważniejsza jest tutaj świadomość i zdolność do podejmowania przez rodziców rozsądnych decyzji.

Ubranie – ryzyko kontaktowego podrażnienia skóry – alergia kontaktowa

Bawełna konwencjonalna czy bawełna organiczna?

Okazuje się, że tradycyjna bawełna konwencjonalna to prawdziwa pułapka dla niewtajemniczonych. Dlaczego? Tzw. bawełna użytkowa albo konwencjonalna to najczęściej syntetycznie kolorowa mieszanina włókien bawełny z pestycydami, wybielaczami oraz GMO, czyli po prostu bawełna w dużym stopniu skażona i zanieczyszczona.

Oto kilka faktów na początek:

- produkcja bawełny jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych i zatruwających gałęzi przemysłu na świecie,
- szkodliwe substancje wykorzystywane w produkcji bawełny są absorbowane nie tylko przez rośliny, ale także powietrze, glebę, wody powierzchniowe i gruntowe, powodując zaburzenie naturalnej równowagi całego ekosystemu,
- nie tylko w procesie produkcji bawełny w nomenklaturze określanej mianem “konwencjonalnej” mamy do czynienia z powszechnym zastosowaniem szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak pestycydy, etc.; w kolejnej fazie to jest “uszlachetniania” bawełny również wykorzystuje się niebezpieczne substancje chemiczne: chlorowe wybielacze, toksyczne barwniki, syntetyczne środki zmiękczające (barwniki chemiczne często zawierają miedź, cynk i inne szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie, a środki uszlachetniające materiał, chroniące przed zabrudzeniem, zagnieceniami i wodą, mogą zawierać produkty ropopochodne, a także działający toksycznie formaldehyd).
Zapytajmy na koniec: czy możemy uniknąć tych “grzechów” jakie popełniają producenci bawełny konwencjonalnej na tym surowcu? Czy można wyprodukować taki rodzaj bawełny, który nie straci nic ze swoich dobroczynnych, naturalnych walorów, właściwości i nie zostanie przy tym w procesie tzw. “uszlachetniania” (a tak naprawdę wyjaławiania) poddany chemicznej obróbce? Okazuje się, że jest to możliwe.
Estetyka przenika się tu z etyką. To, co piękne, doskonałe, co pochodzi od natury i jest nieskażone musi być dobre. Kiedy celem jest nie pieniądz, tylko człowiek, kiedy ceni się i szanuje uczciwą pracę za spawiedliwe wynagrodzenie, kiedy cała uwaga koncentruje się wokół jakości i “fairness”, fair trade – zasad sprawiedliwego handlu, wówczas mamy do czynienia z właściwym “duchem” w podejściu do produkcji zdrowej i luksusowej bawełny organicznej.
Objawy, które mogą się pojawić w zetknięciu z konwencjonalnym surowcem, to: katar, łzawienie oczu, trudności w oddychaniu, kłopoty ze snem, duszności, zaczerwienienie, opuchnięcie, obrzęki. Dla dziecka to prawdziwa męka, a dla rodziców przyglądającym się temu cierpieniu lekcja cierpliwości, wytrwałości i pokory.

Dlatego wybierając ubrania dla Twojego dziecka warto jest więc pomyśleć o tych wykonanych z bawełny organicznej – na przykład wyprodukowanych przez polską markę Mon Petit Bébé. Producenci tej marki zapewniają, że używana przez nich peruwiańska bawełna organiczna PIMA – luksusowy surowiec najwyższej jakości – to „crème de la crème” spośród licznych odmian tego surowca i jednocześnie najlepsza tkanina dla alergików.

Nikiel

Nikiel to metal, który jest trudny do wyeliminowania z bezpośredniego otoczenia, ponieważ stanowi składnik wielu narzędzi oraz niezliczonych przedmiotów dnia codziennego. To metal o wysokiej reaktywności, wykazujący działanie immunotoksyczne i rakotwórcze. Nikiel jest ważnym alergenem kontaktowym: 50 – 60 milionów Europejczyków jest uczulonych na nikiel. Lista produktów zawierająca nikiel jest długa. Wspomnieliśmy już krótko o obecności niklu w naszym pożywieniu. Są to zarówno produkty przetwarzane jak i występujące naturalnie w przyrodzie. Obecność niklu w produktach wystepujących naturalnie w przyrodzie spowodowana jest zanieczyszczeniem środowiska. Najbezpieczniejsze jest zatem konsekwentne spożywanie produktów ekologicznych, głównie nabiału i produktów pełnoziarnistych, a także warzyw i owoców uprawianych na glebie wolnej od niklu.
Jednak pamiętajmy o najważniejszym: metal ten wchodzi też w skład wielu dodatków, elemenów ubrań i ozdób. Często nasza niesrebrna, metalowa biżuteria zawiera nikiel, wtedy mamy do czynienia z prawie natychmiastową reakcją skórną. To samo dotyczy zapięć, zatrzasków, nit, wszelkiego rodzaju napów lub ozdób używanych przy produkcji odzieży, m.in. dziecięcej. W ubrankach dla dzieci firma “Mon Petit Bébé” stosuje tylko najwyższej japońsko-niemieckiej jakości napy, które nie zawierają metali ciężkich, są więc bezniklowe i całkowicie bezpieczne dla skóry dzieci. Ponadto firma proponuje tam, gdzie to możliwe, ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metalowych napów – zapięcia drewniane. Wygląda to bardzo naturalnie, oryginalnie i nieco staromodnie.

Eko-lifestyle i przestrzeń alergika.
Profilaktyka, czyli dziesięć przykazań alergika.
Żyj, myśl, odżywiaj się, ubieraj się – świadomie, zdrowo,
ekolologicznie, naturalnie.

Idealnym rozwiązaniem i panaceum na alergie skórne będzie wybór odzieży wyprodukowanej z włókien naturalnych wysokiej jakości bawełny organicznej.
Ubrania z bawełny organicznej są coraz częściej kupowane na całym świecie, co świadczy o zwiększającej się świadomości społecznej, jak i o tym, że alergie dzisiaj stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Organiczna bawełna nie powoduje uczuleń, dlatego jest często wykorzystywana do produkcji odzieży dziecięcej, piżam oraz odzieży codziennej. Oczywiście, abyśmy mogli ujrzeć na metce napis “Organic Cotton/organic cultivation” surowiec ten musi spełnić wiele wymogów. Bawełna organiczna jest pozyskiwana z upraw, na których nie stosowano pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów, za to w oparciu o metody bardziej przyjazne ekologicznie. Jest to surowiec luksusowy.
Istnieją różne poziomy certyfikatów dla bawełny organicznej, minimalnym wymogiem jest uprawa roślin na glebie wolnej od chemikaliów od co najmniej trzech lat. Wspomaganie naturalnych systemów obrony bawełny przed szkodnikami jest również ważnym czynnikiem w uprawie organicznej bawełny. Bawełna jest uprawiana i zbierana w określonych rotacyjnych etapach, zgodnie z jej naturalnym cyklem życia. Uprawa organiczna wymaga więcej czasu, więcej badań i więcej wysiłku, w związku z tym jej koszty są również wyższe. Ale produkt końcowy jest tego wart.

Mali alergicy i ich rodzice nie tylko muszą więc uważać na pylące trawy i drzewa, czy na to, co jedzą, ale powinni też ze szczególną troską wybierać ubrania (wykonane z materiałów naturalnych, bez metalowych ozdób i zapięć), aby uniknąć ryzyka powstania alergii.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek dotyczącej higieny w garderobie i sypialni małego alergika:
- Szafy i garderoby alergików nie mogą być siedliskiem kurzu i roztoczy. Osoby uczulone nie powinny zostawiać ubrań rozrzuconych po całym pokoju, zwłaszcza wilgotnych, gdyż łatwiej gromadzi się w nich kurz, który może wywołać reakcję alergiczną. Odzież osób podatnych na alergie powinna być trzymana w szafie, która jest zabudowana, a zarazem odpowiednio wentylowana. Oddzielna garderoba to idealne rozwiązanie do przechowywania odzieży alergika. Zapewnia ona wystarczająco dużo miejsca. Luźne rozwieszenie wysuszonych ubrań na drewnianych drążkach zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że alergicy najczęściej nie tolerują mocnych zapachów odświeżaczy czy środków chemicznych, które na przykład mają zapobiegać molom. Rozwieszenie naturalnych ziół przeciwko molom – cedru, lawendy, rozmarynu - jest przez nich dużo lepiej tolerowane i przyjemniejsze.
- Ubranka i akcesoria z wełny są często powodem powstawania alergii skórnej u dzieci. Wełna u wrażliwego malca może spowodować podrażnienie skóry lub nawet uczulenie. Starajmy się więc unikać rzeczy z niej zrobionych. Zamiast wełny wybierzmy bawełnę organiczną lub jedwab.
- Wietrzenie pokoju dziecka - powinno się to robić przynajmniej jeden raz dziennie. Należy pamiętać, że w przypadku uczulenia na pyłki traw, krzewów i drzew nie wietrzymy pomieszczeń w okresie pylenia.
- Zwróć uwagę na środki piorące - należy używać tylko ekologicznych środków przeznaczonych dla dzieci albo zwykłaych płatków mydlanych.
Zakaz palenia. Palenie tytoniu jest zabronione w pobliżu miejsca, gdzie przebywa dziecko, obniża koncentrację i motywację. U dzieci wrażliwych, alergicznych może przyczynić się do wystąpienia astmy.

Wbrew temu, co powszechnie może nam się wydawać, dokonując pojedynczych, osobistych, świadomych i odpowiedzialnych wyborów jako konsumenci stwarzamy bezpośrednio nasze otoczenie i przestrzeń życiową i tym samym arbitralnie decydujemy o tym, czy nasz styl życia jest bliski temu, co ekologiczne i zdrowe. W zależności od naszego przygotowania, wiedzy, uwagi i samodzielnych wyborów nasze zachowania konsumenckie będą mniej przypadkowe, za to bardziej świadome.
Aby skutecznie unikać alergii trzeba być najpierw świadomym konsumentem i świadomym rodzicem. Ubrania, które uszyto z bawełny organicznej stworzono właśnie z myślą o alergikach. Warto o tym pamiętać przy okazji kolejnych zakupów. Dzieci są najbardziej podatne na alergeny, dlatego należy a priori pomyśleć o profilaktyce, unikając w ten sposób ryzyka wystąpienia podrażnienia skóry. Wybierz więc bawełnę organiczną najwyższej jakości – doskonałe panaceum na dziecięce alergie skórne.

Mon Petit Bebe Copyright © 2009 Mon Petit Bebe